środa, 28 listopada 2012

Kurs Komputerowy - Malwina


Moi Drodzy,

Od niedawna dołączyłam do grona Akademii 50plus. Jest mi niezmiernie miło i chciałabym podziękować, że mogłam dołączyć do grona tak zacnych ludzi. Atmosfera, którą zastałam jest cudowna, współpracownicy życzliwi, zawsze uśmiechnięci i pomocni J Jak dobre duszki snują się po korytarzu i rozprzestrzeniają pozytywną energię. A WY - moi kochani Seniorzy jesteście dowodami dla mnie, że to co robię moja pasja, którą są szkolenia ma sens. Gdy widzę Waszą radość jak stworzycie folder na pulpicie i wołacie z uśmiechem ,, Malwina jest tu na pulpicie, super” wówczas jestem szczęśliwa, że mam w tym swój mały udział; bo 99% sukcesu to Wasza zasługaJesteście boscy pamiętajcie o tym, Moje Kochane Dziubki JJJ

Wasza Malwinka J

piątek, 16 listopada 2012

Joga w Akademii 50+

Od października mamy aż trzy grupy jogowe, w jednej z nich zaś trzech panów, co nie jest częstym zjawiskiem na zajęciach tego typu. Grupy są niewielkie, dzięki czemu łatwiej się nam skoncentrować.

Ćwicząc jogę uczymy się prawidłowej postawy ciała i korygujemy nawyki, mogące prowadzić do bólów kręgosłupa i innych schorzeń. Zwracamy uwagę na to, by nie przeciążać stóp i kolan w pozycjach stojących, uelastyczniać i rozciągać równomiernie kręgosłup, (chroniąc przy tym szyjny, najbardziej wrażliwy jego odcinek) oraz świadomie i spokojnie oddychać. Podstawą do osiągnięcia takiego stanu rzeczy jest pozycja góry, tadasana, z której wywodzą się pozostałe asany.


Takie stanie zajmuje nam zwykle na zajęciach pół minuty. Mamy sporo innych, malowniczych pozycji do wykonania. Dlatego zachęcam do indywidualnego praktykowania tadasany. Również dlatego, że trwanie w niej rozgrzewa.

Artykuł przygotowany przez Agnieszkę Stolarczyk.

czwartek, 15 listopada 2012

„Koncert Basi - pomóżmy w leczeniu Basi Zalewskiej, chorej na rzadką chorobę genetyczną Battena"


Dnia 24 listopada o godzinie 18 w klubie Reset (ul. Bóżnicza 5), rozpocznie się koncert charytatywny na rzecz Basi Zalewskiej. Basia jest czteroletnią dziewczynką chorą na rzadką chorobę genetyczną Ceroidolipofuscynozę, czyli inaczej zespół Battena.
Pierwszymi objawami tej choroby są ataki padaczki, później następuje regres rozwoju, dzieci przestają chodzić, mówić. Między 5-tym, a 6-tym rokiem życia dzieci tracą wzrok, tracą kontakt z otoczeniem i zostają przykute do łóżka. Choroba zawsze kończy się śmiercią. Statystki mówią, że umierają między 8-mym, a 12-tym rokiem życia.
Jedyną szansą dla Basi są kosztowne rehabilitacje i leki opóźniające rozwój choroby, oraz eksperymentalne leczenie w Stanach Zjednoczonych, których koszt zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziny Basi.

W "Koncercie Basi" zagrają znakomici poznańscy muzycy:

Chór 50+

CHÓR 50+ - chór skupiający utalentowanych ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia, którzy znajdują czas na wspólne muzykowanie i rozwój swoich umiejętności. Po nie całym roku działalności Chór 50+ otrzymał wyróżnienie podczas X Festiwalu Piosenki Seniorów - Szamotuły 2012.
dyr. Michał Sergiusz Mierzejewski
akomp. Zbigniew Waszak

CHÓR KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W POZNANIU
Chór powstał pod koniec lutego 2003 roku. Jego założycielką jest podinsp. Małgorzata Piechura.Merytorycznie chórowi patronuje prof. Antoni Grochowalski z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
dyr. Michał Sergiusz Mierzejewski

Grupa Wokalna Na 6 -to zespół ludzi gromadzących się z pasji do śpiewania, wyodrębniony ok. roku 2011 z nieistniejącego już Chóru Sine Nomine. Wykonuje głównie muzykę rozrywkową i gospel, nie stroniąc jednak od muzyki klasycznej.

 ARETE
Zespół ARETE został założony przez Jerzego Struka w 2010 roku, swój pierwszy koncert zagrał 16 marca tegoż roku w "Piwnicy Duchowej" w Poznaniu. Nazwa grupy pochodzi od słowa Areté (gr. αρετη) i oznacza cnotę, męstwo - stałe dążenie do doskonałości moralnej i dzielności etycznej. Nazwa ta wpisuje się w artystyczną drogę zespołu poszukującego w klimacie poezji śpiewanej Jerzego Struka miejsca dla wyrazu swojej twórczości.

MOKROFON
Zespół stworzony pod koniec 2010 roku przez gitarzystę Marcina Mokry. Postanowił on wyjść poza rockowe schematy i stworzyć zespół o eklektycznym brzmieniu i wyrazistym przekazie. Ostre spojrzenie na rzeczywistość, trafne komentarze, rzucanie światła na aktualne problemy- to znak rozpoznawczy grupy Mokrofon

PIMPS OF FUN
Zespół powstał by w prosty sposób wyrazić głębie i zawiłość sfer uczuciowych wrażliwego człowieka. Rytmiczne kompozycje i odważne aranżacje mają przede wszystkim bawić ale także przekazywać w wielu przypadkach trudne treści. Zespół nie boi się śpiewać o miłości bo potrafi to zrobić w nie trywialny i energetyczny sposób. Ich muzykę ciężko zakwalifikować, sami nazywają ją „doom funk” lub też po prostu „smutną muzyką taneczną”.

PAPA MUSTA & THE MENELSE
to niezwykłe połączeń gatunków muzycznych, osobowości i temperamentów. Każdy ich koncert to erupcja emocji i dźwięków, która nie pozostawi na słuchaczu suchej nitki..

W trakcie koncertu odbędzie się licytacja różnych przedmiotów.
Dochód z licytacji i biletów zostanie przekazany na leczenie Basi.
Cena biletów 15zł, bilety do nabycia w dniu koncertu.

środa, 14 listopada 2012

Wykład o kawie połączony z degustacją różnych kaw świata!


Magia kawy – wykład i degustacja najlepszej jakości kaw.

30 listopada (piątek), godz. 14.00 – 16.30


Mateusz Gaca to kawiarz który zaparzaniem jak i samą kawą zajmuję się profesjonalnie od 7 lat! Obecnie zajmuję się prowadzeniem baru kawowego na Mickiewicza 20. W piątkowy (30.11) wieczór przygotuje dla Państwa profesjonalny cupping jaki organizują kawowi kiperzy. Opowie o tym jak wiele smaków i aromatów posiada kawa i dlaczego jest najbardziej rozwiniętym smakowo napojem na świecie. Odpowie również na wszystkie nurtujące pytania dotyczące kawy i jej jakości.

Prosimy o zabranie ze sobą… łyżek (takich jak do jedzenia zupy).

Miejsce: Akademia 50+, sala numer 3, ul. Mickiewicza 20/6
UWAGA! Koszt udziału to 5zł od osoby. Zapisy i płatność w sekretariacie. 

poniedziałek, 12 listopada 2012

Wiele wymiarów asertywności

Podczas ostatnich spotkań sekcji rozwoju osobistego zgłębialiśmy zagadnienia związane z samooceną i jej wpływem na różne obszary naszej życiowej aktywności. Podczas podróży po tematyce samooceny w centrum naszego zainteresowania pojawiło się także pojęcie asertywności. Przyjrzyjmy się bliżej temu interesującemu i ostatnio dość popularnemu zagadnieniu.

Być ze sobą w kontakcie – czyli gdzie zaczyna się asertywność

Pojęcie asertywności jest bardzo bogate znaczeniowo. Składa się na nie szeroki wachlarz umiejętności i kompetencji. Należą do nich m.in.:

  • prezentowanie opinii i przekonań
  • umiejętność odmowy
  • wyrażanie próśb
  • wyrażanie i przyjmowanie krytyki
  • wyrażanie pozytywnych uczuć
  • wyrażanie gniewu, złości
  • wyrażanie zakłopotania

Asertywność najczęściej kojarzy nam się z określoną postawą wobec innych. Warto jednak pamiętać o czymś bardzo istotnym – asertywność zaczyna się od akceptującej postawy względem samego siebie. Zdania proasertywne na własny temat pomagają nam bowiem w uruchomieniu asertywnych zachowań. Opierają się zawsze na realistycznym obrazie naszej osoby. Przykładowe zdania proasertywne na własny temat mogą brzmieć:

  • Moje zdanie, choć odmienne, jest wartościowe.
  • Mam prawo do pomyłki i błędu
  • Jestem osobą zasługującą na szacunek.
  • Mam prawo do bycia zdezorientowaną.

Złoty środek komunikacji – komunikat Ja

O asertywności najczęściej mówi się w kontekście różnych interakcji społecznych. Pytani, jak naszym zdaniem zachowuje się osoba asertywna, często odpowiadamy: osoba taka potrafi wyrażać własne opinie, posiada umiejętność przyjmowania i wyrażania krytyki w sposób konstruktywny.
Zachowanie asertywne to najkrócej mówiąc zachowanie, które respektuje nasze odczucia, przekonania i granice, jednocześnie szanując granice, uczucia i przekonania innych osób. Jest to swoisty „złoty środek” pomiędzy uległością a agresją. W kontekście zachowania asertywnego możemy także spostrzegać proces komunikacji. Komunikacja jest asertywna wówczas, gdy „komunikujemy siebie” nie naruszając przy tym granic i godności osób, względem których formułujemy i wyrażamy dany komunikat. Ważnym elementem asertywnej komunikacji jest korzystanie z tzw. komunikatu Ja. Przy komunikacie Ja (w odróżnieniu od komunikatu Ty, w którym cała uwaga ześrodkowana jest na adresacie) nadawca mówi o własnych odczuciach, co zmniejsza możliwość nieporozumień i odbioru wypowiedzi jako atak. Asertywna komunikacja nie unika trudnych tematów, pomaga wyrażać je w adekwatny sposób, minimalizując prawdopodobieństwo konfliktów i zranień.

Dla porównania:

Komunikat Ty Komunikat Ja

Zawsze się spóźniasz… Martwię się, kiedy wracasz późno bez uprzedzenia.
Ta książka jest nieciekawa. Nie podoba mi się ta książka.


Jak więc zbudować poprawny komunikat Ja? Kompletny komunikat Ja posiada wymienione poniżej cztery części. Jednak nie każdy komunikat Ja musi składać się z tych wszystkich elementów.

CZUJĘ : opis swoich uczuć lub przekonań
KIEDY TY: wskazanie konkretnego zachowania

PONIEWAŻ: opisanie konsekwencji jakie to zachowanie wywołało

CHCĘ: sformułowanie swoich oczekiwań/próśb względem adresata komunikatu

Przykładowy komunikat JA ( wersja zawierająca wszystkie cztery elementy)
„Przykro mi, kiedy nie słuchasz, co mam do powiedzenia, ponieważ nie mogę podzielić się z tobą moimi przeżyciami. Zależy mi na tym, abyś pozwolił mi mówić i poświęcił mi swoją uwagę”.
Na zakończenie, aby uporządkować i sprawdzić rozumienie wcześniej przyswojonych wiadomości, proponuję krótkie ćwiczenie.
Zadecyduj, który z komunikatów jest komunikatem Ja. Pozostałe komunikaty Ty przeformuj na komunikat Ja.
  1. Ty mnie nigdy nie słuchasz.
  2. Jest mi bardzo miło słysząc ten komplement.
  3. Znowu nie powiedziałaś mi gdzie idziesz, jesteś nie do wytrzymania.
  4. Jest mi przykro, kiedy się spóźniasz, bo mam wtedy wrażenie, że mój czas nie jest ważny.
  5. Zostaw mnie w spokoju.
  6. Zależy mi na tym, abyśmy rozmawiali otwarcie.

Anna Korobczak - psycholog

czwartek, 8 listopada 2012

50-LECIE PAŁACU KULTURY

WSZYSTKICH SŁUCHACZY AKADEMII 50+ ZAPRASZAMY W PIĄTEK 9 LISTOPADA O GODZ. 13:30 NA ZWIEDZANIE WYSTAWY "50-LECIE PAŁACU KULTURY W POZNANIU". PO WYSTAWIE OPROWADZI NAS PRZEWODNIK - MACIEJ SZYMANIAK.
WSTĘP BEZPŁATNY!


W 1962 roku, równo 50 lat temu, powstał Pałac Kultury, by – jak czytamy w uchwale powołującej go do życia – „służyć realizacji kulturalnej polityki państwa i socjalistycznemu wychowaniu społeczeństwa”. W murach dawnego zamku cesarskiego, z którego właśnie wyprowadził się Urząd Miasta, rozpoczęła się epoka „upowszechniania artystycznej twórczości profesjonalnej, wiedzy technicznej i społeczno-politycznej”, a przede wszystkim „upowszechniania wszystkich dziedzin amatorskiego ruchu artystycznego, popularyzacji różnych dziedzin wiedzy oraz rozwijania zainteresowań politechnicznych i technicznych”. 



Wielkie imprezy estradowe, najprzeróżniejsze kółka zainteresowań, pracownie, zespoły – wielu dorosłych już dziś poznaniaków pamięta taki właśnie Pałac Kultury ze swojego dzieciństwa i z tą nazwą wciąż kojarzy budynek zamku. Specjalne miejsce we wspomnieniach zajmuje także kultowe Kino Pałacowe (które już w grudniu tego roku zostanie reaktywowane) ze świetnym DKF-em i obleganymi przez widzów seansami.


W 1996 roku z Pałacu Kultury wyłoniła się nowa instytucja – Centrum Kultury ZAMEK. Na kilkadziesiąt dni przed nowym otwarciem, czyli oddaniem do użytku zmodernizowanych przestrzeni kompleksu Sali Wielkiej, zapraszamy na wystawę o Pałacu Kultury, który był w historii zamku jego najdłuższym gospodarzem. Wystawa opiera się przede wszystkim na fotografiach znalezionych w naszym archiwum. Liczymy, że publiczność pomoże nam w doprecyzowaniu dat i okoliczności powstania w większości nieopisanych zdjęć.


Język niemiecki w Akademii 50+


„Aller Anfang ist schwer” – Każdy początek jest trudny…lecz mimo napotkanych trudności zaczynamy rozumieć o co w tej niemieckiej gramie chodzi! Potrafimy już odmieniać różne rodzaje czasowników, oraz poznaliśmy (bardzo istotne w komunikacji) pierwsze pytania dotyczące własnej osoby! I teraz tylko do przodu!


Z grupą '1' po miesięcznej powtórce najważniejszych zagadnień z ubiegłego roku ruszamy z nowym podręcznikiem na wyższym poziomie…przed nami nowe słówka, lecz już znaczniej mniej gramatyki… i o to właśnie chodziło :)

Artykuł przygotowała Agnieszka Świrko - lektorka języka niemieckiego w Akademii 50+

środa, 7 listopada 2012

Wykład: "Sprawiedliwy handel, czyli jak zmieniać świat podczas codziennych zakupów"?

Sprawiedliwy Handel (ang. fair trade) jest zorganizowanym ruchem, którego celem jest poprawa sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się, oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. W przeciwieństwie do wielu innych ruchów pomocowych, nie opiera się on na działalności charytatywnej, ale do realizacji swoich celów wykorzystuje zdrowe stosunki handlowe pomiędzy ubogimi krajami Południa a bogatszą częścią świata. Temat sprawiedliwego handlu jest ostatnio szeroko komentowany w mediach, a na sklepowych półkach coraz częściej możemy spotkać produkty z logo "Fair Trade", dlatego też tak ciekawego  tematu nie mogło zabraknąć w Akademii 50+!


Wykład poprowadziła Marta Megger.


Sprawiedliwy Handel zrodził się w latach 60-tych w nawiązaniu do hasła „Trade not Aid!” (handel zamiast pomocy!), a do dziś wypracowana została niezliczona liczba dobrych praktyk, owocnych kontaktów handlowych, których beneficjentami są setki tysięcy ludzi w krajach rozwijających się.


W Polsce Fair Trade jest obecny od niedawna, natomiast w krajach Europy Zachodniej i USA ma niezliczone rzesze zwolenników, a produkty Sprawiedliwego Handlu są powszechnie dostępne.
Kupując produkty Fair Trade mamy pewność, że bezpośredni producenci żywności i robotnicy zaangażowani w jej powstawanie otrzymali stałe, niezależne od wahań rynkowych, godziwe wynagrodzenie. Sprawiedliwy Handel gwarantuje także ochronę praw kobiet, zakaz wykorzystywania do pracy dzieci, właściwy poziom bezpieczeństwa i higieny pracy.


Poznań chce przyczynić się do szerzenia idei i promowania produktów Sprawiedliwego Handlu wśród mieszkańców, oraz do uzyskania tytułu Miasta przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu.

Już wkrótce w mieście zostanie powołana grupa, której zadaniem będzie wspieranie wszystkich inicjatyw wiążących się ze Sprawiedliwym Handlem.


Sprawiedliwy Handel to w praktyce:


Uczciwa cena pozwalająca pracownikom plantacji czy manufaktur w pełni pokryć koszty zrównoważonej produkcji, utrzymać swoje rodziny, zapewnić edukację swoim dzieciom.

Bezpieczne i oparte na zasadach szacunku praktyki handlowe. Skracanie łańcucha pośredników, krótkie terminy płatności lub przedpłaty na zakup materiałów.

Odpowiednie warunki socjalne. Bezpieczne warunki pracy, wolność zrzeszania się, niewykorzystywanie pracy dzieci, równe płace dla kobiet i mężczyzn.

Demokratyczne zarządzanie organizacją producencką. Wspólne i transparentne podejmowanie decyzji.

Dążenie do zwiększenia niezależności producentów. Docelowo powinni oni móc prowadzić opłacalną działalność także poza ruchem i być konkurencyjnymi na rynku krajowym bądź światowym.

Zwiększenie wiedzy i świadomości konsumentów. Edukacja, zachęcanie do świadomych wyborów konsumenckich.


Każdy z nas może codziennymi działaniami popierać rozwój idei fair trade. Wybór kawy, cukru, czy innego produktu spożywczego może stać się indywidualnym głosem poparcia dla tworzenia nowej rzeczywistości w handlu. Wspólne zaangażowanie w uzyskanie tytułu ukaże wspólnotę wszystkich poznaniaków w czynnym popieraniu szczytnej akcji. Uświadomi ponadto, iż fair trade jest handlem, w którym zyskują wszyscy - zarówno konsumenci, jak i producenci.


Część informacji w artykule została umieszczona na podstawie informacji od dystrybutora produktów Fair Trade: Szczypta Świata, www.szczyptaswiata.pl



wtorek, 6 listopada 2012

Wykład o Komunikacji Międzyludzkiej


Wykładem o komunikacji międzyludzkiej zainaugurowaliśmy tegoroczne spotkania Koła Psychologicznego. Mimo dużej liczby słuchaczy, udało nam się znaleźć „nić porozumienia” i przełamać bariery komunikacyjne.


Wykład rozpoczęliśmy od zdefiniowania samego pojęcia  „komunikacji”, przedstawienia schematu procesu komunikacyjnego. Omówiliśmy też cele rozmowy i możliwe przeszkody, jakie mogą się w związku z nimi pojawić. Przedstawiony został również podział na komunikację werbalną i niewerbalną. Tu interesujący okazał się wpływ komunikacji niewerbalnej na nadawany komunikat – aż 93% z tego co odczytujemy z wypowiedzi nadanej to komunikaty niewerbalne (język ciała 55%, ton głosu 38%)!
Zainteresowanie wzbudziła również omawiana koncepcja „Czterech uszu odbiorcy”, której autorem jest Friedemann Schulz von Thun. Według niego każdy komunikat składa się z 4 elementów: treści rzeczowej, elementu relacji z osoba do której się zwracam (stosunek emocjonalny do niej), elementu ujawniania siebie (samopoczucie nadawcy), apelu (tego, czego potrzebujemy od odbiorcy). Jednocześnie każdy z nas ma jakby 4 uszu, wyczulonych na odbiór jednego z tych elementów. Mamy więc ucho rzeczowe (słyszy „o co chodzi?”), ucho relacyjne (wyczulone na „jak ty mnie traktujesz?”), ucho ujawniania siebie (wyczulone na „co mi mówisz o sobie samym) oraz ucho apelowe (słyszy „czego ty ode mnie oczekujesz”). Nieporozumienia między ludźmi często biorą się właśnie stąd, że jedno z naszych uszu jest szczególnie wrażliwe i często w niewinnej wypowiedzi, możemy usłyszeć coś zupełnie innego niż chciałby tego nadawca.

Jednak najważniejsze było poruszenie tematu nie tyle komunikacji w samej sobie,  co dobrej, czy inaczej skutecznej komunikacji. Z pewnością każdy z nas zadaje sobie pytanie – jak się skutecznie komunikować?

Czyli po prostu – jak TO POWIEDZIEĆ, żeby nasz rozmówca owo „TO” zrozumiał w sposób jaki chcemy?


Najważniejsze zasady omówione na wykładzie to:
1. Spostrzeganie drugiej osoby winno być wolne od oceniania – spostrzeganie obiektywne.
2. Zasada odrębności – „ja jestem ja, ty jesteś ty, ja nie jestem ty, ty nie jesteś ja”.
3. Bezwarunkowa akceptacja rozmówcy.
4. Aktywne słuchanie rozmówcy (odzwierciedlanie, parafrazowanie, klaryfikacja wypowiedzi odbiorcy, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, zachęcanie do kontynuowania itp.).
5. Zadawanie pytań.
6. Uwaga zwrócona ku rozmówcy (kontakt wzrokowy, dopasowanie pozycji ciała, potakiwanie, nie przerywanie itp.).


Na koniec omówiliśmy przydatną w rozmowach na trudne tematy komunikację „Ja”, oraz bariery komunikacyjne.

Aby nasza komunikacja była skuteczna, nie wystarczy niestety wiedza podręcznikowa, czy „wykładowa”. Najważniejsze są przede wszystkim:
1. Świadomość – siebie, innych, swojego sposobu odczuwania, wyrażania, komunikowania.
2. Praca nad sobą – zmiany zacznijmy od siebie! Badajmy, sprawdzajmy, eksperymentujmy.
3. Nie spodziewajmy się natychmiastowego, magicznego efektu! Ważna jest wytrwałość i konsekwencja.

UDANYCH ROZMÓW!

Artykuł powstał przy współpracy z psycholog Barbarą Zalewską, która w Akademii 50+ prowadzi zajęcia Koła Psychologicznego.