środa, 7 listopada 2012

Wykład: "Sprawiedliwy handel, czyli jak zmieniać świat podczas codziennych zakupów"?

Sprawiedliwy Handel (ang. fair trade) jest zorganizowanym ruchem, którego celem jest poprawa sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się, oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. W przeciwieństwie do wielu innych ruchów pomocowych, nie opiera się on na działalności charytatywnej, ale do realizacji swoich celów wykorzystuje zdrowe stosunki handlowe pomiędzy ubogimi krajami Południa a bogatszą częścią świata. Temat sprawiedliwego handlu jest ostatnio szeroko komentowany w mediach, a na sklepowych półkach coraz częściej możemy spotkać produkty z logo "Fair Trade", dlatego też tak ciekawego  tematu nie mogło zabraknąć w Akademii 50+!


Wykład poprowadziła Marta Megger.


Sprawiedliwy Handel zrodził się w latach 60-tych w nawiązaniu do hasła „Trade not Aid!” (handel zamiast pomocy!), a do dziś wypracowana została niezliczona liczba dobrych praktyk, owocnych kontaktów handlowych, których beneficjentami są setki tysięcy ludzi w krajach rozwijających się.


W Polsce Fair Trade jest obecny od niedawna, natomiast w krajach Europy Zachodniej i USA ma niezliczone rzesze zwolenników, a produkty Sprawiedliwego Handlu są powszechnie dostępne.
Kupując produkty Fair Trade mamy pewność, że bezpośredni producenci żywności i robotnicy zaangażowani w jej powstawanie otrzymali stałe, niezależne od wahań rynkowych, godziwe wynagrodzenie. Sprawiedliwy Handel gwarantuje także ochronę praw kobiet, zakaz wykorzystywania do pracy dzieci, właściwy poziom bezpieczeństwa i higieny pracy.


Poznań chce przyczynić się do szerzenia idei i promowania produktów Sprawiedliwego Handlu wśród mieszkańców, oraz do uzyskania tytułu Miasta przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu.

Już wkrótce w mieście zostanie powołana grupa, której zadaniem będzie wspieranie wszystkich inicjatyw wiążących się ze Sprawiedliwym Handlem.


Sprawiedliwy Handel to w praktyce:


Uczciwa cena pozwalająca pracownikom plantacji czy manufaktur w pełni pokryć koszty zrównoważonej produkcji, utrzymać swoje rodziny, zapewnić edukację swoim dzieciom.

Bezpieczne i oparte na zasadach szacunku praktyki handlowe. Skracanie łańcucha pośredników, krótkie terminy płatności lub przedpłaty na zakup materiałów.

Odpowiednie warunki socjalne. Bezpieczne warunki pracy, wolność zrzeszania się, niewykorzystywanie pracy dzieci, równe płace dla kobiet i mężczyzn.

Demokratyczne zarządzanie organizacją producencką. Wspólne i transparentne podejmowanie decyzji.

Dążenie do zwiększenia niezależności producentów. Docelowo powinni oni móc prowadzić opłacalną działalność także poza ruchem i być konkurencyjnymi na rynku krajowym bądź światowym.

Zwiększenie wiedzy i świadomości konsumentów. Edukacja, zachęcanie do świadomych wyborów konsumenckich.


Każdy z nas może codziennymi działaniami popierać rozwój idei fair trade. Wybór kawy, cukru, czy innego produktu spożywczego może stać się indywidualnym głosem poparcia dla tworzenia nowej rzeczywistości w handlu. Wspólne zaangażowanie w uzyskanie tytułu ukaże wspólnotę wszystkich poznaniaków w czynnym popieraniu szczytnej akcji. Uświadomi ponadto, iż fair trade jest handlem, w którym zyskują wszyscy - zarówno konsumenci, jak i producenci.


Część informacji w artykule została umieszczona na podstawie informacji od dystrybutora produktów Fair Trade: Szczypta Świata, www.szczyptaswiata.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj wpis...