czwartek, 29 marca 2012

środa, 28 marca 2012

Tajniki dobrego makijażu


Tajniki makijażu w Akademii 50+

Perfekcyjny wygląd - każda kobieta o nim marzy! Dzięki poradom, typowe makijażowe dylematy znajdują tutaj swoje rozwiazanie. Na szczęście skóra nie musi być nieskazitelna, by wyglądać doskonale. Pierwszym krokiem do idealnego makijażu jest ukrycie niedoskonałości skóry. Na dobry początek Panie z Akademii zaczęły naukę od przygotowania skóry do makijażu. Oto nasze cenne rady:


1. Używaj korektora dopasowanego do odcienia skóry, nakładamy go zawsze punktowo i tylko w miejsca, które tego potrzebują. Pamiętaj, aby nie przesadzić z jego ilością. Najlepiej nakładać go opuszkami palców i delikatnie wklepać.

2. Jeśli chcesz ukryć zaczerwienienia wspaniale spisze się korektor w odcieniu zielonym. Szybko zneutralizuje on czerwone plamki.

3. Ciemne podkówki pod oczami znikną jeśli użyjemy korektora rozświetlajacego. Dzięku zawartości cząsteczek rozpraszających światło, skóra pod oczami nabierze blasku, a nasze spojrzenie przyciągnie uwagę! :)

4. Podkład jest jak druga skóra, dlatego warto na wybór prawidłowego odcienia poświęcić chwile czasu. Najlepiej nakładać go opuszkami palców, pamiętając o staranności i roztarciu go na granicy szczęki i granicy włosów. Dobry odcień podkładu nie odcina kolorystycznie twarzy od szyi i sprawia, że skóra wygląda jednolicie i świeżo. Na koniec matowimy i wygładzamy twarz pudrem prasowanym. Taki zabieg sprawi, że podkład nie spłynie nam z twarzy w ciągu dnia, a my bedziemy czuły się pewnie, że jest tam gdzie nakładałyśmy go rano.


Artykuł przygotowała stylistka Marzena Lampasiak,
która w Akademii 50+ prowadzi sekcję Uroda.

Tradycje Świąt Wielkanocnych. Kraszanka czy pisanka?

24 marca odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w poznaniu w celu wzięcia udziału w lekcji muzealnej zatytułowanej: "Tradycje świąt Wielkanocnych" Omówiliśmy główne symbole i zwyczaje związane z początkiem wiosny i okresem Świąt Wielkanocnych. W części warsztatowej uczyliśmy się wykonywania batikowych pisanek, których efekty można zobaczyć poniżej:


"Jajko malowane to dobre lekarstwo na miłowanie"

Miałyśmy również okazję podziwiać pisanki wykonane przez współczesnych twórców, przede wszystkim mieszkańców Wielkopolski. Większość z nich wykonana jest tradycyjnymi technikami, choć występują również eksponaty łączące tradycję z nowymi sposobami zdobienia. 


 Jajko pełni w obrzędowości Wielkanocnej szczególną rolę, a jego symbolika sięga czasów przedchrześcijańskich. W wielu kulturach świata jajko symbolizowało życie, płodność oraz odradzanie się przyrody. Według najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych wierzeń uważano je za praźródło, prapoczątek wszelkiego życia na Ziemi.



Zdobione jajko miało zapewniać szczęście, powodzenie i ochronę przed urokami, używano go w rytuałach płodności, zabiegach uzdrawiających i działaniach magicznych. W okresie Świąt Wielkanocnych pełniło też rolę obrzędowego daru, który wręczano sobie wzajemnie, wyrażając w ten sposób sympatię i miłość - zakochani przesyłali sobie pisanki zabarwione na czerwono.



Chór 50+


Po intensywnym i bogatym we wrażenia sezonie kolędowym 2011/2012, Chór 50+ pracuje obecnie nad repertuarem rozrywkowym. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w koncercie zaplanowanym na kwiecień. Więcej szczegółów dotyczących tego wydarzenia już wkrótce. :)


Michał Sergiusz Mierzejewski - dyrygent Chóru 50+ działającego przy Akademii 50+







2 października 2011 - nasz pierwszy koncert! Zaśpiewaliśmy na inauguracji Akademii Seniora 5.0+.
Występ odbył się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Fot. Eliza Grala


Chór 50+ można śledzić również w Internecie na stronie Chór 50+ na Facebooku

Nauka języka a francuskie kino, cz. 2

Nauka języka to nie tylko uczenie się na pamięć słówek i zwrotów, ćwiczenie gramatyki czy wypowiedzi pisemnych. Język to żywy organizm – na przełomie historii zmienia się, dojrzewa, starzeje, wzbogaca się o nowe słowa. Bardzo ważnym elementem jest więc systematyczny kontakt z wszystkim, co francuskie, z gazetami, muzyką i filmem. I to właśnie o tym ostatnim chciałabym dziś napisać. 

Kilka razy na zajęciach wspominaliśmy już o tytułach, które warto obejrzeć. Uznaliśmy wspólnie, że kino francuskie jest specyficzne, czasem kontrowersyjne. Na pewno jednak rozszerza nasze horyzonty, pomaga nam zrozumieć lepiej kulturę tego kraju i z całą pewnością wpływa korzystnie na rozwój zdolności językowych. Postanowiłam więc zgromadzić w tym miejscu kilka niebanalnych tytułów filmowych, które wg mnie są godne uwagi oraz które z całego serca Państwu polecam!


Les choristes – Pan od muzyki
 

Clement Mathieu jest nauczycielem zamkniętym w sobie i zakompleksionym. Życie go doświadczyło, ludzie zawiedli. Kiedy więc przyjmuje posadę w jednej z francuskich szkół dla dzieci z problemami wychowawczymi, jest pewien, że i tutaj spotka go pasmo nieszczęść. Myli się jednak. W środowisku, w którym najważniejszą zasadą jest zdanie: ‘najlepszą obroną jest atak’ magia muzyki staje  właśnie tym, czego tak bardzo było uczniom potrzeba. Clement powoli zjednuje sobie zatwardziałe serca wychowanków, wprowadzając ich w czarodziejski świat nut.


Mimo braku spektakularnych efektów , film długi czas znajdował się na szczycie przebojów kinowych we Francji. Na liście moich osobistych przebojów kina do tej pory jest w ścisłej czołówce dzięki charakterystycznej, ciepłej atmosferze i bardzo dobrej grze aktorskiej.





Bienvenue chez les Ch'tis – jeszcze dalej niż Północ




Zdecydowanie jedna z najlepszych komedii francuskich, jakie kiedykolwiek widziałam. Ukazując odrobinę skarykaturowane różnice kulturowe, film zapoznaje nas w francuską mentalnością, z różnicami w zachowaniu i przede wszystkim w mowie. Dzięki historii naczelnika poczty, który zmuszony jest zrezygnować z ciepłej posadki w Salon-de-Provence na rzecz małego miasteczka na północy kraju, możemy zaobserwować, jak bardzo różnorodna jest francuska kultura, jakie problemy w komunikowaniu się między sobą mogą mieć przedstawiciele tego samego państwa. Wszystko w akompaniamencie świetnego humoru.


Jest to też chyba jedyny film, który polecam obejrzeć w wersji lektorskiej. Adaptując film do realiów polskiej mowy, tłumacz zrobił moim zdaniem kawał dobrej roboty. Niewątpliwie jest to jedna z tych pozycji, które trzeba koniecznie obejrzeć.  Najpierw raz – na początku nauki. Potem drugi – wtedy, kiedy już wiele rozumiemy, aby sprawdzić, czy miejscowy dialekt rzeczywiście tak bardzo się różni od czystej, ‘paryskiej’ francuszczyzny.


Mam nadzieję, że któraś z podanych przeze mnie pozycji zjedna sobie Państwa serca.  starałam się przedstawić różne gatunki filmowe, kładąc jednocześnie akcent na te dzieła, które dobrze reprezentują sobą charakterystykę kina francuskiego, innego niż cała reszta filmów europejskich czy amerykańskich. Zachęcam też do jak najczęstszego poruszania tematów filmowych na zajęciach – być może mają Państwo już własne ‘listy przebojów’? 




Artykuł przygotowała Daria Edyta Roszyk, lektor języka francuskiego w Akademii 50+

Eternal Flame

Na zajęciach angielskiego nauczyliśmy się pierwszej piosenki :) A oto i słowa:



Close your eyes, give me your hand, darling
Do you feel my heart beating
Do you understand
Do you feel the same
Am I only dreaming
Is this burning an eternal flame

I believe it's meant to be, darling
I watch you when you are sleeping
You belong with me
Do you feel the same
Am I only dreaming
Or is this burning an eternal flame

Say my name sun shines through the rain
A whole life so lonely
And then you come and ease the pain
I don't want to lose this feeling.

Artykuł przygotowała Agnieszka Świrko z Akademii 50+

Angielski w restauracji...

Przez ostatnie dwa tygodnie, na naszych zajęciach królowała tematyka związana z jedzeniem.
Mimo całkiem apetycznych tematów, udało nam się zwalczyć burczenia w brzuchach i przyswoić tematykę związaną z restauracją. Seniorzy czują się już całkiem pewnie w klimatach spożywczych i bez problemu zamówią nawet bardzo wykwintne dania za granicą. Przy okazji omówiliśmy na lekcjach wątpliwości dotyczące różnych „jagodo – podobnych owoców”.

Poniżej podaję krótki polsko – angielski słowniczek dotyczący owoców:

Truskawka  - strawberry


Jagoda - berry
Jeżyna - blackberry


Borówka-  blueberry
Żurawina - cranberry


Porzeczka – currant ( czarna – blackcurrant, czerwona – redcurrant)
Agrest – gooseberry

Znajomość powyższych nazw z całą pewnością przyda się przy zamawianiu ulubionego deseru, który zwieńczy wyprawę do zagranicznej restauracji lub kawiarni.


Artykuł przygotowała Aleksandra Bedyńska z Akademii 50+.

wtorek, 27 marca 2012

Akademia 50+ na targach Aktywni 50+


Data: 17 -18 marca 2012
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Pawilon nr 3, Scena główna

17 i 18 marca tego roku w Poznaniu odbyła się trzecia już edycja Targów Aktywni 50+. W tym roku Targi Aktywni 50+ odwiedziło ponad 3600 osób! Nie mogło tam zabraknąć również Akademii 50+. 



W ramach Targów Aktywni 50+ Akademia 50+ zorganizowała między innymi wyjątkowy pokaz mody. Piękne, pełne uroku i energii modelki 50+ zaprezentowały najnowsze kolekcje czterech firm odzieżowych: Monnari, Molton, BAF, Carry oraz firmy obuwniczej Bata. Panie udowodniły, że dobrze skrojone i dopasowane ubrania wyglądają wspaniale na dojrzałych kobietach. Modelki przed pokazem były malowane i czesane przez profesjonalnych wizażystów i fryzjerów z Fashion School w Poznaniu. Stylizacje na pokaz przygotowała znana stylistka Marzena Lampasiak. 
Proste, chwilowe spotkanie, a energia z niego wyniesiona, poczucie zrealizowania, pozytywnej ekspozycji społecznej, których mogły doświadczyć uczestniczki pokazu mody są nieocenione. To wspaniała okazja dla osób 50+, aby przez chwilę stać się modelką, aktorką, doświadczyć czegoś nowego i wspólnie zrobić coś nietypowego. Moda dojrzałych modelek na pokazie to przede wszystkim wolność i bezkompromisowość, świadomość własnych gustów, figury i potrzeb. Akademia 50+ na co dzień prowadzi szkolenia dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Znamy więc ich gusta i oczekiwania. W ramach Targów 50+ zaprezentowaliśmy również warsztat samoobrony 50+. Rozpoczął się on krótkim pokazem, który zaprezentowali instruktorzy poznańskiej Akademii Sztuk Walki- najwyższej klasy specjaliści, z doświadczeniem w nauczaniu samoobrony osoby 50+. Następnie prowadzący zapoznali uczestników ze sposobami obrony przed najczęściej spotykanymi zagrożeniami, z jakimi mogą mieć oni do czynienia. Ćwiczenia zostały dobrane przy uwzględnieniu potencjalnych możliwości uczestników. 
Nie zabrakło również warsztatów i wykładów. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład: "O mądrych wyborach w sklepie, czyli jak się nie dać zwieść producentom żywności", podczas którego prowadząca postarała się odpowiedzieć na często nurtujące pytania, jak na przykład: ile mięsa jest w parówkach, dlaczego jogurt jest gęsty, czy każdy ciemny chleb jest pełnoziarnisty, czym się różni sok od nektaru? Słuchacze mogli się również dowiedzieć, na co zwracać uwagę na opakowaniach produktów spożywczych, aby samodzielnie wybierać zdrową i pełnowartościową żywność. 
Mamy głębokie przekonanie, iż Targi 50+ w pewnym stopniu pozwoliły zmienić stosunek do ludzi starszych i sposób prezentowania tej grupy. Pragniemy pokazywać możliwości, jakie w sensie kulturotwórczym mają osoby z grupy 50+, które - mimo swoich zdolności, aktywności i możliwości - są często wyłączane z codziennego życia. Poprzez udział w Targach 50+ oraz inne praktyczne działania, jak liczne warsztaty, kursy, a także indywidualne konsultacje dla osób chcących zmienić swoją dotychczasową sytuację zawodową, poszukujących pracy, stojących przed wizją utraty obecnego zatrudnienia lub pozostających bez pracy, zamierzamy pozytywnie wpływać na społeczny wizerunek osób starszych, przeciwdziałając utartym stereotypom.
A oto krótka fotorelacja
z wydarzeń przygotowanych przez Akademię 50+:

Pokaz mody: DOJRZAŁOŚĆ JEST MODNA!
W ramach Targów Aktywni 50+ Akademia 50+ zorganizowała wyjątkowy pokaz mody. Piękne, pełne uroku i energii modelki w wieku 50+ zaprezentowały najnowsze kolekcje czterech polskich firm odzieżowych oraz firmy obuwniczej. Panie udowodniły, że dobrze skrojone i dopasowane ubrania wyglądają wspaniale na dojrzałych kobietach. Idźmy z duchem czasu- wszak nawet lalka Barbie skończyła już 50 lat! Modelki przed pokazem były malowane i czesane przez profesjonalnych wizażystów i fryzjerów z Fashion School w Poznaniu. Stylizacje przygotowała stylistka Marzena Lampasiak. Pokaz poprowadził Łukasz Długowski.






Warsztat: Samoobrona 50+
  Warsztat samoobrony 50+ rozpoczął się krótkim pokazem, który zaprezentowali instruktorzy poznańskiej Akademii Sztuk Walki- najwyższej klasy specjaliści, z doświadczeniem w nauczaniu samoobrony osoby 50+. Następnie prowadzący zapoznali uczestników ze sposobami obrony przed najczęściej spotykanymi zagrożeniami, z jakimi mogą mieć oni do czynienia. Ćwiczenia zostały dobrane przy uwzględnieniu potencjalnych możliwości uczestników.    




Wykład:
"O mądrych wyborach w sklepie, czyli jak się nie dać zwieść producentom żywności"

Wykład, podczas którego prowadząca -  mgr inż. Anna Malinowska postarała się odpowiedzieć na często nurtujące nas pytania, jak na przykład: ile mięsa jest w parówkach, dlaczego jogurt jest gęsty, czy każdy ciemny chleb jest pełnoziarnisty, czym się różni sok od nektaru? Mogliśmy się również dowiedzieć, na co zwracać uwagę na opakowaniach produktów spożywczych, aby samodzielnie wybierać zdrową i pełnowartościową żywność.






Warsztat: Język angielski metodą Callana
Warsztaty podczas, których uczestnicy mogli spróbować nauki języka angielskiego metodą Callana. Metoda Callana to sprawdzona metoda nauki języka znana na całym świecie. Jest odpowiednia dla każdego bez względu na wiek. Pozwala na 4-krotnie szybsze przyswojenie języka obcego, a główny nacisk kładziony jest na konwersacje. Podczas zajęć uczestnik motywowany jest do słuchania i mówienia w języku obcym, co pomaga przełamać bariery językowe oraz opanować płynność mówienia.
Warsztaty prowadziła
 mgr Agnieszka Świrko- doktorantka na wydziale Neofilologii w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu im. Adami Mickiewicza w Poznaniu




Punkt doradztwa zawodowego
Indywidualne konsultacje dla osób chcących zmienić swoją dotychczasową sytuację zawodową, poszukujących pracy, stojących przed wizją utraty obecnego zatrudnienia lub pozostających bez pracy. Konsultacje prowadziła mgr Urszula Ksenycz- doradca zawodowy.
A dla wszystkich spragnionych większej ilości informacji, polecamy poniższe artykuły i wideorelacje:

  • Głos TV- TUTAJ
  • Gazeta Wyborcza Poznań - TUTAJ
  • Głos Wielkopolski - TUTAJ
  • Radio Merkury - TUTAJ
  • TVP Poznań, Teleskop - TUTAJ ( od 2:50- 06:10. Wystąpiły panie: Roma, Zosia, Grażyna, Halina)
  • VTK - TUTAJ
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie - TUTAJ
  • Centrum Inicjatyw Senioralnych - TUTAJ

Dziękujemy za liczne przybycie, aktywną obecność i i wspólnie spędzony czas!
Zapraszamy do Akademii 50+ !