24 marca odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w poznaniu w celu wzięcia udziału w lekcji muzealnej zatytułowanej: "Tradycje świąt Wielkanocnych" Omówiliśmy główne symbole i zwyczaje związane z początkiem wiosny i okresem Świąt Wielkanocnych. W części warsztatowej uczyliśmy się wykonywania batikowych pisanek, których efekty można zobaczyć poniżej:
"Jajko malowane to dobre lekarstwo na miłowanie" |
Miałyśmy również okazję podziwiać pisanki wykonane przez współczesnych twórców, przede wszystkim mieszkańców Wielkopolski. Większość z nich wykonana jest tradycyjnymi technikami, choć występują również eksponaty łączące tradycję z nowymi sposobami zdobienia.
Jajko pełni w obrzędowości Wielkanocnej szczególną rolę, a jego symbolika sięga czasów przedchrześcijańskich. W wielu kulturach świata jajko symbolizowało życie, płodność oraz odradzanie się przyrody. Według najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych wierzeń uważano je za praźródło, prapoczątek wszelkiego życia na Ziemi.
Zdobione jajko miało zapewniać szczęście, powodzenie i ochronę przed urokami, używano go w rytuałach płodności, zabiegach uzdrawiających i działaniach magicznych. W okresie Świąt Wielkanocnych pełniło też rolę obrzędowego daru, który wręczano sobie wzajemnie, wyrażając w ten sposób sympatię i miłość - zakochani przesyłali sobie pisanki zabarwione na czerwono.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj wpis...